13
Zář

Pod poetickým jménem Modré hory se skrývá oblast kolem pěti jihomoravských vinařských obcí. Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a nejvýš položená Vrbice. Pojmenování získaly Modré hory díky tmavým odrůdám vín, které se zde pěstují. Frankovky, Modrého Portugalu i Svatovavřineckého. Snad díky temperamentu těchto vín se kraj vyznačuje velkou společenskou, kulturní a sportovní aktivitou i smyslem pro legraci.

 
V těchto dnech vstupuje do života všech vinařů obyčej zvaný „zarážení hory“. Práce na hoře, vinohradu nebo na vinici se v době dozrávání hroznů zarazí. Hotaři, hlídači, složí slib, že do „hory“ nikdo nevstoupí a nebude moci „hoře“ škodit. To se neobedejde bez obecného veselí, podpořeného zpěvem, tancem, jídlem a především burčákem a vínem. Divadelní spolek tento starobylý zvyk předvede 4. září.    
Modré hory pořádají každoročně i Letní Festival otevřených sklepů, jinak též Vinařský festival a folk a folklór mezi sklepy. Na 40 otevřených sklepů vám nabízí festivalový košt vín, degustace jsou doprovázeny netradičním hudebním spojením, folk – jazz – folklór. 
 
Pokud hledáte výletní cíl v okolí Brna, navštivte výlety Brno.
 
A ještě avizovaný sport v Modrých horách. Netradiční pro Moravské země, zato v evropských vinařských oblastech nepostradatelný, pétanque. Původně baskická hra, rozšířená kolem středomoří. Evropský pohár vinařských obcí v pétanque v Kobylí v Modrých horách s ochutnávkou vín.
Jiným sportovním odvětvím, pro jižní Moravu již tradičním je cykloturistika, nejlépe po vinařských stezkách. Němčičkami  jich prochází hned několik. Chtělo by se říci, že na tak malou obec až příliš. Dvě významné cyklotrasy – Krajem André a Moravská vinná stezka spojuje Obecní vinařská stezka, která mapuje místní historická i současná významná místa. K doplnění už zbývájí jen Modrohorské cyklostezky, cyklostezka Větřák a Vycházkový chodník obcí Němčičky. Projeďte se!

Add reply

What is 12 + 14 ?
Please leave these two fields as-is:
DULEZITE! Abyste mohli pokracovat, je treba vyresit jednoduchou matematickou otazku. Jde o ochranu proti SPAM robotum. Dekuji