04
Dub

Tuto otázku někdy řešili všichni ti, kteří již nechtějí platit za nájem. Vždyť kdo by nechtěl mít vlastní domov, ať už je to byt či dům. Nebo ne?

Jaké jsou tedy výhody pronájmu:

  • Nižší měsíční náklady na byt
  • Nejste vázáni na lokalitu, je jednodušší se přestěhovat
  • Méně starostí s údržbou – když něco přestane fungovat, můžete provést reklamaci u majitele
  • Neplatíte daň z nemovitosti (pár stokorun ročně)

A výhody koupě vlastní nemovitosti:

  • Po splacení hypotéky výrazně klesnou náklady na byt
  • Po splacení hypotéky vlastníte nemovitost – forma spoření
  • Všechny práce na bytě děláte na svém
  • Cena nemovitosti stabilně roste (rychleji než inflace)
  • Neplatíte nájem
  • Část splátky hypotéky (úroky z úvěru) můžete odečíst z daní

Obecně se dá tvrdit, že výhodnější je investice do vlastní nemovitosti. Ale je jasné, že vysokoškolák, který právě nastoupil do zaměstnání, a bere 19 000 hrubého, a nemá žádné vlastní prostředky, bude muset tyto úvahy odložit.

Kdy nastane ta pravá chvíle? Většinou v případě, kdy si platově polepšíme nebo se rozhodneme založit rodinu a trošku se uskromnit.
V Praze nekoupíte malý byt pod 1 500 000 Kč, naproti tomu třeba v Mostě máte za stejnou částku krásný stotřicetimetrový byt v zahradní části města.

Pokud se rozhodnete pro byt v novostavbě, neměli byste otálet, zvláště malé byty mizí velmi rychle – na začátku prodeje bývají ceny nejnižší a zároveň mají klienti největší výběr. Je přinejmenším nepříjemné, když vám byt někdo koupí před nosem, jenom proto, že zjistíte, že podle banky nemáte na měsíční splátky dostatek prostředků a banka vám proto hypotéku neschválila.

Měli byste počítat s tím, že za každý půjčený milion od banky budete splácet přibližně 6 500 Kč (tzn. na byt za 2 mil. Bude měsíční splátky hypotéky kolem 13 000 kč) – samozřejmě, že je to jen hrubý odhad, vůbec pro nějakou představu. Splátku určí úroková sazba a délka splácení, v tomto případě jsem vycházela z úroku 4,8 % na 20 let .
První věc kterou udělejte, než si vyberete byt, je – zjistěte si, kolik vám banka půjčí. Budete se divit, jak se to může lišit od vašich představ i od částky, kterou předpokládáte, že byste mohli splácet.

Moje dobrá rada zní: Poraďte se s finančním poradcem, který vám zdarma na základě vámi předložených údajů, tuto informaci poskytne. Pokud jsem ve vás vzbudila důvěru, budu ráda, když se obrátíte na mne.

Markéta Paulová
m.paulova@bydletvesvem.cz
www.bydletvesvem.cz

, , ,

Add reply

What is 8 + 12 ?
Please leave these two fields as-is:
DULEZITE! Abyste mohli pokracovat, je treba vyresit jednoduchou matematickou otazku. Jde o ochranu proti SPAM robotum. Dekuji