14
Čvc

Vybrat ty správné pneumatiky pro svůj vůz nemusí být tak obtížné jak se na první pohled zdá. Většinou je dobré se při nákupu řídit informacemi ve velkém technickém průkazu. Zde se uvádí rozměr pneumatiky, např. 165/70 R14 a její nosnostní index, který se uvádí za tímto číslem. Co ale dělat, pokud chci jiné pneumatiky než jsou uvedeny v technickém průkazu, aby seděly na můj vůz?
Pokud se rozhodnete pro nákup pneumatik jiných rozměrů, např nízko-profilových, nebo širších urřitě se Vám budou hodit informace o jednotlivých číslech co znamenají.

Rozměry pneumatik
Rozměr pneumatik, který naleznete ve svém technickém průkazu, se udává v následujícím formátu: 165/70 R14. První číslo 165 znamená šířku pneumatiky v milimetrech. Druhé číslo 70 vyjadřuje profil pneumatiky a udává se v procentech. Jedná se o procentuální vyjádření výšky bočnice pneumatiky k její výšce, tedy o 70% ze 165mm. Písmeno R označuje konstrukci pneumatiky. R=radiální konstrukce a je nejběžnějším typem konstrukce u osobních automobilů. Číslo za označením konstrukce je vnitřní průměr pneumatiky.

Nosnostní index
Nosnostní index pneumatiky se udává za rozměrem. Např.: 195/70 R14 81. Hodnota udává jak velké zatížení může být na jednu pneumatiku. Neměli byste používat nižší nosnostní index než ten, který máte uveden v technickém průkazu.

Rychlostní index
Rychlostní index udává maximální možnou rychlost, kterou byste nemeli při jízdě překročit.

Parametrů na pneumatikách je mnohem více. Pro běžné uživatele nejsou nijak podstatné. Jedná se např o kód výrobce, homologace pro jednotlivé značky aut a další. Pokud přesně nevíte jaké levné pneumatiky koupit, je dobré se obrátit na specializovaného prodejce, který Vám poradí.

Add reply

What is 9 + 8 ?
Please leave these two fields as-is:
DULEZITE! Abyste mohli pokracovat, je treba vyresit jednoduchou matematickou otazku. Jde o ochranu proti SPAM robotum. Dekuji