Spatne ID plochy.
24
Říj

 

Při snowkitingu využívá kiter k jízdě sílu větru prostřednictvím tažných řiditelných draků – kitů. Obecně je možné powerkiting rozdělit na tři skupiny – landkiting (na zemi), kiteboarding (jízda na vodě)  nebo snowkiting (jízda ma lyžích nebo snowboardu).  Nejlepší podmínky v naší zemi nabízí právě snowkiting. Je možné využívat spostu výborných terénů v horských oblastech, ale při vhodných podmínkách i v nižších polohách. K provozování tohoto sportu je možné využívat jakékoliv otevřené vysněžené prostory – pole, louky, zamrzlé vodní plochy atd., které se nacházejí v blízkém okolí měst a obcí. Podmínkou je, aby dobře foukalo.

 

Jak  snowkiting funguje?

 

Nezbytný je vítr. Je možné jezdit ve větru přibližně od 3 do 15 m/s, pro různou sílu větru je vhodné volit odpovídající velikost a typ draka – kita. Řiditelný drak připomíná křídlo, stejně jako u letadla využívá vztlak vznikající při obtékání profilu vzduchem. Tato síla generovaná větrem se využívá k jízdě buď na snowboardu  nebo lyžích. Dá se jezdit na běžném vybavení, ale lepší jsou speciální širší lyže nebo snowboardy s malým zakřivením.  Tažná síla se z kita na kitera přenáší pomocí speciálních nosných šňůr z materiálu Dyneema, nejčastěji dlouhých 25m. Díky tomu, že kite využívá velký letový prostor (letové okno) a vítr ve větší výšce nad zemí, kde lépe fouká, je možné využívat sílu větru velmi efektivně. Je možné podobně jako plachetnice nebo windsurfing křižovat kolmo na vítr, jet po větru nebo stoupat proti větru. Stoupání  je u snowkitingu velmi účinné – při dobrých podmínkách je možné stoupat pod úhlem kolem 25°!

Nejrozšířenější ovládání kita je pomocí hrazdy – baru. Kromě základního ovládání levá – pravá je u výkonných kitů navíc možnost posunem hrazdy od sebe – k sobě ovládat i výkon draka, tzv. depower. Tažná síla je minimální při posunu hrazdy od sebe, maximální po přitažení. Převážná část tažné síly se z hrazdy přenáší do bederního nebo sedacího trapézu – toto s polu s využitím principu depoweru výrazně zvyšuje komfort jízdy a bezpečnost kitera.

Velmi důležitou částí hrazdy jsou také většinou dvoustupňové bezpečností prvky – pojistky. Ty umožňují v první fázi rychlou redukci výkonu na minimum. V případě nutnosti je možné použít druhý stupeň a „odpálit“ celého kita.

 

Jak začít se snowkitingem?

 

Jsou v zásadě dvě možnosti – buď zvolíte „samostudium“ a budete se s kity seznamovat metodou „pokus-omyl“, nebo využijete nabídku některé ze snowkitových škol.

V tom prvním případě důrazně doporučujeme postupovat od malých cvičných kitů (plocha kolem 2m2) k větším plochám. Musíte počítat s delší dobou a můžete si vytvořit některé špatné návyky. Navíc zbytečně riskujete i svou bezpečnost z důvodu špatného odhadu situace nebo vaší chybné reakce.

Pokud se rozhodnete pro snowkitovou školu, budou vaše pokroky mnohem rychlejší při zachování maximální bezpečnosti – je ale nutné školu dobře vybrat. Současná nabídka kurzů je docela pestrá. Doporučujeme proto vybrat školu, která se touto činností zabývá delší dobu a má tedy co nejlepší zkušenosti a garantuje vysokou odbornou úroveň výuky. Důležité je také zázemí školy.

K takovým školám patří například kurzy snowkitingu pořádané firmou Pegas. Kurzy pořádá prakticky od počátku kitingu u nás, výuka probíhá na osvědčeném vybavení vyráběném v České republice a díky individuálnímu přístupu získají klienti velmi rychle potřebné zkušenosti. Pro začátečníky jsou nejvhodnější dvoudenní – víkendové kurzy. Při dobrých podmínkách zkoušejí novopečení kiteří již na konci prvního dne samostatné rozjezdy i jízdu na lyžích či snowboardu a druhý den už si snowkiting opravdu užívají. Naučí se samostatnosti a bezpečnému ovládání kita a navíc mají možnost velmi rychle se začlenit do naší „kitové populace“

 

 

 

Add reply

What is 15 + 12 ?
Please leave these two fields as-is:
DULEZITE! Abyste mohli pokracovat, je treba vyresit jednoduchou matematickou otazku. Jde o ochranu proti SPAM robotum. Dekuji
  Nové weby pro originální články > ZDE (klik) <
 • CZAutohits návštěvnost
 • Další doporučené odkazy

 • Říjen 2011
  Po Út St Čt So Ne
  « Zář   Lis »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31