Spatne ID plochy.
15
Lis

„Armáda beranů, kterou vede lev, je silnější, než armáda lvů, kterou vede beran.“

Možná, že právě toto Napoleon I. prohlásil zrána 2. prosince 1805, před bitvou tří císařů. Bitva, ve které proti sobě v tento den stálo 165 tisíc vojáků francouzské, spojenecké ruské a rakouské armády, skončila nezapomenutelným vítězstvím francouzského vojska v čele s císařem Napoleonem I. Tato bitva se odehrála v těsné blízkosti zámku Slavkov – Austerlitz. A také nese jeho jméno: Bitva u Slavkova. Víte, že z roztavených děl z této bitvy byl odlit Slavkovský sloup v Paříži?
 
Na návrší Žuráň se nacházelo polní velitelské stanoviště francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal onoho rána, v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny. Památník v podobě kvádru, s plastickou bronzovou mapou bojiště. Víte, že je ve Francii též nazýván Návrším císařovým nebo i Napoleonovým stolem a je francouzským exteritoriálním územím?
A víte, že teprve v nedávné době byl vytvořen a instalován Pomník koním padlým v bitvě u Slavkova, s motem Fráni Šrámka z básně Raport?
Již 206. výročí bitvy u Slavkova připomene 2. 12. 2011 tradiční vzpomínková akce. Rekonstrukce slavné bitvy, pochod vojáků v dobových uniformách, ohňostroj, řemeslný jarmark a dalším doprovodný program. A proto, že nejen bitvou žije Slavkov, pro děti a jejich doprovod Divadlo Radost ve spolupráci se zámkem uspořádá pohádkovou výstavu loutek s názvem Loutky pro radost z Radosti a seznámí tak děti s různými typy loutek, maňásky, marionety či manekýny. A pokud vás kostýmovaná prohlídka zámku zavede podzemních pater, prohlédněte si hospodářské zázemí a také – unikátní barokní pekárnu. 

Add reply

What is 7 + 12 ?
Please leave these two fields as-is:
DULEZITE! Abyste mohli pokracovat, je treba vyresit jednoduchou matematickou otazku. Jde o ochranu proti SPAM robotum. Dekuji
  Nové weby pro originální články > ZDE (klik) <
 • CZAutohits návštěvnost
 • Další doporučené odkazy

 • Listopad 2011
  Po Út St Čt So Ne
  « Říj   Pro »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  282930