15
Lis

Magické datum 11. 11. je již nadohled, blíží se Advent, doba půstu, sníh a s ním spojené zimní starosti a radosti. Práce na polích i vinicích skončily, hospodáři i čeleď si mohou vydechnout, je třeba se s právě uplynulou sezónou řádně a slavnostně rozloučit. Ochutnat vše, co letos vyrostlo, dozrálo a se urodilo!

restaurace v Brně

Podle pověstí již kníže Oldřich ustanovil tradici martinského posvícení s pečenou husou. A protože svatý Martin je patronem vinařů, jistě se k husičce i víno pilo. Podle dochovaných pramenů se nové víno vítalo na svatého Martina určitě na dvoře Josefa II. Pravidelné otvírání a ochutnávání prvních vín nového ročníku v tento den vedl k obnovení tradice Svatomartinského vína. Vinařský fond toto značku poprvé uvedl v roce 2005 a byla to výborná volba. Značit víno jako Svatomartinské mohou vína pěstovaná z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský (bílá vína) nebo Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína) na území České republiky. Za šest let se ze značky Svatomartinské víno stal fenomén.
 
Na mnoha místech České republiky se 11.11. 2011 v 11 hodin Středoevropského času slavnostně otevírají Svatomartinská vína, a protože letos bylo počasí k vinné révě laskavé, úroda mimořádná, bude i účast rekordní. Letošním symbolem mladých vín je svatomartinská husa se zátkou od vína v zobáku. Na největší Svatomartinský košt nás všechny zve Vinařský fond, tento den, tuto hodinu na náměstí Svobody v Brně. Spojit ho můžeme s Festivalem chutí – vůně podzimu; šéfkuchaři v Brně nám připraví speciální menu o třech chodech. Dozajista nám k němu předloží i některé z nových vín a třeba ochutnáme martinské rohlíky, neboli podkovy, zvané Martiny. 
 
Radost Martina je hus a džbán vína!

Add reply

What is 5 + 10 ?
Please leave these two fields as-is:
DULEZITE! Abyste mohli pokracovat, je treba vyresit jednoduchou matematickou otazku. Jde o ochranu proti SPAM robotum. Dekuji
  Nové weby pro originální články > ZDE (klik) <
 • CZAutohits návštěvnost
 • Další doporučené odkazy

 • Listopad 2011
  Po Út St Čt So Ne
  « Říj   Pro »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  282930