24
Dub

 

Hody, hody, doprovody, dejte vajíčko malovaný…malovaným vajíčkům se říká kraslice a na Moravě malérečky z vajíček vytváří malé umělecké skvosty. Kraslice jsou zastoupeny i ve sbírkách Moravského zemského muzea v Brně a v Borkovanech na Pálavě otevřeli Stálou expozici borkovanských kraslic. Symboly jejich kraslic se dostaly dokonce na obecní znak i prapor.                                                                                                             

hotely Jižní Morava

Velikonoce jsou druhé největší svátky v roce a jsou pohyblivé, jejich datum se stanovuje na neděli po prvním jarním úplňku, tedy po 21. březnu. Letošní Velikonoční neděle je 8. dubna. Pondělí Velikonoční je tradičně dnem hodovaček, koled a pomlázky. Pomlázka se pletla z vrbového proutí na bílou sobotu a v tento den se též malovala velikonoční vajíčka, kraslice. Krásná, tedy původně, jak název napovídá, červená vejce. Symbol nového života, malovaná vajíčka, věnují o Velikonocích ženy a dívky svým mužům za vyšlohání, pomlazení. Pomlazení má ženám zajistit rozproudění mízy, dodat zdraví a dobrou náladu po celý rok. 
K Velikonocům se váže mnoho dalších zvyků a tradic, včetně velikonoční výzdoby. A také typické dobroty, protože Velikonocemi končí čtyřicetidenní půst. Jidáše, velikonoční beránek, mazanec, velikonoční nádivka – hlavička, špenát z mladých kopřiv…
Vítání jara a velikonoční řemeslné jarmarky vypuknou po celé Jižní Moravě, Lednice, Mikulov, Boskovice, Těšany…Brno
Brno nabízí hned dva programy spojené s Velikonocemi,  v neděli 25. 3. 2012 Vítání jara na radnici, v jarních a velikonočních dílnách si můžete uplést pomlázky, ozdobit vajíčka a jiné velikonoční dekorace za doprovodu folklórního vystoupení. 
Veverským hradním jarmarkem slavnostně otevírá hrad Veveří svou novou sezonu v sobotu 31. 3. Program nabitý –  prohlídky paláce s historickými postavami, divadelní představení pro děti, trh tradičních řemesel, která si můžete vyzkoušet i vy. A získat inspiraci na svou velikonoční dekoraci.
Vytvořte si malé jaro za oknem, vysejte si do misky trochu obilí, ozdobte vlastnoruční dekorací a prožijte Krásné Velikonoce!
 

Add reply

What is 7 + 5 ?
Please leave these two fields as-is:
DULEZITE! Abyste mohli pokracovat, je treba vyresit jednoduchou matematickou otazku. Jde o ochranu proti SPAM robotum. Dekuji
  Nové weby pro originální články > ZDE (klik) <
 • CZAutohits návštěvnost
 • Další doporučené odkazy

 • Duben 2012
  Po Út St Čt So Ne
  « Bře   Kvě »
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30