25
Kvě
Po staletí se z činností zajišťujících chod domácnosti či hospodářství vyvíjela řemesla. Některá již ani neznáme, zanikla, jiná se v paměti lidí uchovala. Potřeba praktické předměty ozvláštnit a ozdobit vedla k umění v řemeslech.
Koníček, nebo živnost
Některým lidem natolik učarovala tradiční řemesla, že se jimi zabývají ve svém volném čase, stala se jejich koníčkem a radostí. A jsou ochotni se o tu radost s námi podělit. Potkáme je občas na řemeslných jarmarcích, nebo zahlédneme ukázky jejich prací v dílnách či na dvorcích. Další si je zvolili za svou profesi.
Kouzelné řemeslo kovářství
Snad nejmagičtější řemeslo je kovářství. Na Jižní Moravě sahají počátky zpracování železné rudy do dob Keltů. Původně kováři vyráběli hospodářská nářadí a náčiní, kovali koně, kuli meče, nože…dnes se obvykle zabývají uměleckým zpracováním kovu. Kovou ploty, mříže, svícny nebo hřebíky, ale umí vykouzlit z ohně a kovu i květiny, plastiky… nekonečná poezie ohně, kovu a vody.
Kovařina na vlastní oči
Jestliže vás tohle řemeslo fascinuje, vydejte se do Těšan na Jižní Moravě. V barokní kovárně se skrývá muzeum kovářství i kolářství. Uvidíte základní vybavení a nářadí kovářské i kolářské a pochopíte, proč byla obě tato řemesla propojena, výrobní postupy obvyklé v 19. století, vlastní výrobky, a především k čemu co bylo potřeba. Pokud je muzeum pro Váš temperament příliš statické, vydejte se přímo za kováři.
Velkým zážitkem je do žhavého kovu tlouci a formovat ho, nebo ho jen přidržet, a což hotový žhavý kov ponořit do studené vody a sledovat jak se na výkovku vystřídá celé spektrum barev!
Není kovář jako kovář
Na Jižní Moravě pracuje mnoho kovářů, v každé oblasti je najdete, obvykle se zde toto řemeslo dědí, a každý mistr má svůj „majstrštik“. Osobitý výrobek nebo postup, který nedělá nikdo jiný. Pod Pálavou v Horních Věstonicích se pan Duben věnuje restaurování staré kovařiny, ale jeho typickým výrobkem jsou překrásné Pákové kované vývrtky. Pro obyvatele Jižní Moravy vlastně nezbytnost.
Za originálními noži loveckými, pevnými, zavíracími, nebo s pilkou zajeďte k panu Čurdovi do jeho Nožířství a kovářství ke Znojmu. Pomůže vám i s vaším vlastním návrhem.
Tajná ingredience, kterou nekoupíte
Do svých výrobků vkládá kousek srdce kovář, pan Mittner z Rajhradic u Brna. To je snad nejhezčí prezentace řemeslného umu. Pak už v zásadě nezáleží tolik na výrobku samém. Máte jistotu, že vám věnoval zároveň s ním kousek sebe. Hodně štěstí všem takovým řemeslníkům!