20
Dub

Lidové domy vznikaly na počátku 20. století z potřeby kulturního a společenského vyžití dělnických a lidových spolků. Výstavba lidových domů byla vždy financována jen z majetku právě oněch spolků. Vystoupení divadelních i pěveckých spolků, besedy, bály, merendy – to vše se odehrávalo obvykle v lidových domech. Ty také sloužily jako centra tělovýchovných jednot, například Sokola, Orla či dobrovolných hasičů. Při lidových domech se později zřídila i restaurace. V 50. letech 20. století však většina lidových domů byla nucena ukončit svoji původní činnost a postupně chátraly a zanikaly.

Lidový dům Lysice

Lidový dům v Lysicích na Blanensku se dočkal rekonstrukce! Dříve velmi oblíbený Lidový dům z roku 1926 je nyní značně zdevastován a veřejnosti uzavřen. V roce 1999 byl Lidový dům prodán firmě Fulgur, s.r.o., aby jej přestavěla na hotel. V současné době jsou úpravové práce v plném proudu. Otevření Hotelu Lidový dům firma plánuje na červen letošního roku. Pro pohodlí hostů budou v hotelu budou komfortně zařízené pokoje s vlastním sociálním zařízením, restaurace s barem, ale také sauna s masérnou. Původní sál s jevištěm zůstane zachován a může sloužit pro pořádání představení, koncertů nebo různých školení či seminářů. Hotel Lidový dům určite bude skvělým zázemím pro návštěvníky obce Lysice.

Add reply

What is 15 + 15 ?
Please leave these two fields as-is:
DULEZITE! Abyste mohli pokracovat, je treba vyresit jednoduchou matematickou otazku. Jde o ochranu proti SPAM robotum. Dekuji