Existuje několik důvodů, proč jsou nízkoenergetické dřevostavby tématem současnosti. Stále se rozrůstá počet lidí, kteří se snaží opustit město a vyměnit byt za rodinný domek, ale také je stále žhavější téma ekologického chování obyvatelstva. Oba tyto aspekty jsou spojeny v nízkoenergetických stavbách s dřevěnou nosnou konstrukcí. Zda stavba vypadá jako dřevostavba i navenek, nebo je k nerozeznání od běžného zděného domu, záleží pouze na majiteli.
Proč tedy uvažovat o výstavbě dřevostavby na klíč? V první řadě si musíme uvědomit, že stavba domů ze dřeva, stejně jako jejich případná likvidace, je šetrnější, energeticky nenáročná a nezatěžuje životní prostředí. Životnost dřevostaveb se pohybuje mezi 80 – 150 lety, za tuto dobu dorostou další dvě generace stromů.
Při nejčastějším způsobu výstavby nízkoenergetických dřevostaveb jsou využívány prefabrikované velkoformátové panely, umožňující realizaci celé stavby v řádu měsíců. Většina majitelů také ocení velikost užitné plochy, která je, díky subtilní konstrukci, větší než u zděných staveb se stejnou zastavěnou plochou.
Jednou z hlavních výhod je nízká energetická náročnost bydlení. Kromě skladby obvodového pláště je podstatnou součástí domu také správně zvolená izolace. Ideální jsou materiály s vysokým tepelným a nízkým difúzním odporem – stavba tak bude „dýchat“ a zároveň bude výborně izolovaná a důležité je mít i izolovanou střechu od střechy Frýdek-Místek. Při správném návrhu stavby a důsledném provedení konstrukčních detailů lze dosáhnout energetické úspory až 30% oproti klasickým zděným domům a ušetřit až několik desítek tisíc korun ročně.
Podíl dřevostaveb na celkové výstavbě se nyní v ČR pohybuje mezi 2% a 3%, zatímco v ostatních vyspělých zemích mezi 20% a 30%. V zemích, kde má tento trend již tradici, jako například Švédsko či Kanada, je to až 85%. Lze pouze doufat, že i u nás se tento trend prosadí.